Categories
Comunicats

Notícies de l’AV i del barri

Veïnes i veïns,

Volem informar-vos de com han anat aquests dies de confinament en “fase 0” i com es presenta el futur.

Com sabeu, la situació excepcional ha fet que tinguem els locals tancats (el de l’AV, però també la pràctica la totalitat dels equipaments públics menys els CAP).

En el cas del centre de Serveis Socials d’Enric Casanovas el tema és greu perquè com sabeu la crisi sanitària ha derivat en més i més greus problemes socials. Des de la Coordinadora d’Associacions de Veïns i Entitats de Nou Barris i les entitats i equipaments de Prosperitat estem demanant que l’obrin ja, amb totes les prevencions que calgui.

Quant al Casal de barri, també estem pressionant perquè sigui un dels primers equipaments públics que deixin “començar” a obrir. Ho farà a poc a poc, primer a porta tancada, però per al barri serà una gran notícia poder disposar dels recursos humans i tècnics del Casal com a servei d’informació, detecció de necessitats i propostes i espai físic que puguem fer servir.

El Poliesportiu Valldaura està preparant-se per poder acollir el Casal d’Estiu anual a partir del 29 de juny.

La resta d’entitats també estem estudiant quan i de quina manera podrem començar a obrir els locals.

Els horts comunitaris Date una Huerta i Ecovincles sí que porten dies oberts i us animem a visitar-los.

Des de l’associació de veïnes i veïns ens hem posat a treballar amb les entitats del barri i del districte i amb els serveis públics (sanitaris i socials) per estendre la informació i l’ajuda per fer front a la crisi sanitària.

Com ho hem fet?

1. Traslladant tota la informació útil al blog AntivirusProspe que durant aquest dies recopila totes les novetats.

2. Coordinant-nos amb la xarxa de suport de Prosperitat, que atén necessitats i peticions del veïnat més tocat per l’aïllament o pels problemes derivats del confinament.

3. Comunicant-nos amb els altres barris, que estan treballant a nivell de districte temes d’habitatge, educació, treball, pobresa i desigualtats. Com sempre, pensem que a Nou Barris tenim problemes comuns i que cal compartir-los i organitzar-nos.

4. D’altra banda, creiem que la situació excepcional no pot tirar per terra tot el treball que durant aquest anys hem fet com a barri. Tenim unes demandes per al Pla d’Actuació Municipal que, més enllà dels ajustos que s’hagin de fer per atendre la crisi econòmica i social que vindrà, mereixen ser escoltats i posats en consideració.

A part de les propostes al PAM, per primera vegada l’Ajuntament ha posat en marxa uns pressupostos participatius als quals hem presentat dues propostes per al barri.

Podeu consultar tant les propostes al PAM com als pressupostos des d’aquesta web.

Si ens voleu fer arribar qualsevol comentari o proposta, no dubteu a fer-ho!

Al correu: avprospe@prosperitat.org

Una forta abraçada i cuidem-nos!

Associació de Veïnes i Veïns de Prosperitat

Categories
Comunicats

Actualització de dades de la pandèmia a Prosperitat (21 de maig de 2020)

Les dades de l’Agència de Salut Pública de Barcelona ens diuen que seguim en un ritme baix de contagis, però que es manté. En tota la setmana s’han detectat 7 casos més, un més que el total de la setmana anterior. Potser aquest petit increment es deu a que ara es fan proves a tots els pacients amb indicis de malaltia. Però en tot cas, indica que la pandèmia no s’ha acabat. Que hem de seguir prenent precaucions i que no seria impensable que poguéssim experimentar algun rebot perillós.

Com ja vam explicar, el primer gran estudi epidemiològic indica que el total d’afectats és molt baix respecte a la població total (un 5%), cosa que vol dir que una gran part de la població està potencialment exposada a infectar-se.

Afectats al barri

El nombre d’afectats al barri és d’un total de 297 persones, 7 més que la setmana passada. Un 2,41% més, un lleu repunt respecte a la setmana anterior (2,1%). Inclús una mica per sobre del creixement al conjunt de la ciutat (2,37%).

La majoria dels nous casos han estat, com la setmana anterior, de persones de menys de 65 anys (6/7), o sigui, entre persones que fan més vida social, bé per treball o perquè han sortit més al carrer. Dels 7 nous casos, 5 són de persones d’edat mitjana, una persona jove i una de més de 74 anys. 2 homes i 5 dones. Sembla clar que el contagi es més probable en persones que per feina o altres causes tenen un nivell més alt de contactes personals. En tot cas, l’edat és el factor més determinant. El percentatge de casos per cada 100.000 persones es més de 8 cops més gran en el cas dels majors de 74 anys que entre els joves. No hi ha cap cas d’afectació en nens i nenes.

Quadre 1. Afectats a Prosperitat per grups d’edat i sexe

Grups d’edatAfectatsHomesDonesPer 100.000
0-140000
15-34291019499
35-6411846721.041
65-743918211.190
74+11161502.942
Total2971351621.087

La situació a Nou Barris

El ritme de nous casos sembla estabilitzat tant a Nou Barris com al conjunt de la ciutat. En el conjunt de Nou Barris els nous casos experimenten un creixement del 2,2%, lleugerament inferior al del conjunt (2,3%).

Però hi ha importants diferències entre barris. Uns no experimenten cap nou cas, com Ciutat Meridiana i Vallbona (en el cas de Can Peguera (-1) es deu haver rectificat un cas computat per error al barri i que ara s’ha corregit).

En l’altre extrem, alguns barris presenten taxes de creixement més altes que la mitjana: Verdum 6,8%, Torre Baró 5,5%, Guineueta 4,3%, Canyelles 2,6% i Prosperitat 2,4%. No hi ha una trajectòria coherent amb la setmana anterior. És més aviat un indicatiu que tots estem en un cert risc i que les coses poden canviar de sobte.

Quadre 2. Afectats a Nou Barris

Barris14 de maig21 de maigDiferència
Vilapicina-Torre Llobeta3063137
Porta2993012
Turó Peira1451483
Can Peguera1716-1
Guineueta1861948
Canyelles77792
Roquetes1811843
Verdum1321419
Prosperitat2902977
Trinitat Nova94951
Torre Baró18191
Ciutat Meridiana92920
Vallbona40400
Nou Barris1.8771.91942
Barcelona14.52014.865
% Nou Barris/Barcelona12,9212,9

Si del nombre total passem a la incidència per cada 100.000 habitants podem observar la mateixa tendència, però s’observa la diferent incidència en cada barri.

Quadre 3. Afectats per 100.000 habitants

Barris14 de maig21de maigDiferència
Vilapicina Torre Llobeta1.1721.19927
Porta1.0931.1007
Turó de la Peira89291018
Can Peguera745701-44
Guineueta1.2011.25352
Canyelles1.1181.14729
Roquetes1.0981.11618
Verdum1.0321.09462
Prosperitat1.0681.09426
Trinitat Nova1.2251.23813
Torre Baró61264634
Ciutat Meridiana8278270
Vallbona2.8452.8450
Nou Barris


Barcelona86788417

Podem veure que en tots els casos el ritme de creixement és reduït, però en 8 barris l’increment de la incidència és superior que la de la mitjana de la ciutat. La setmana passada van ser només dos barris. No és una xifra preocupant donat que en cap cas és un creixement molt gran, però obliga a estar alerta de l’impacte del retorn a la feina (segurament molt del nostre veïnat té feines molt més presencials que en altres barris).

En anteriors informes ja hem comentat que cal tenir en compte que degut a la forta incidència de l’epidèmia a les residències, uns barris resulten més afectats que altres. Si no tenim en compte aquesta qüestió podem veure que només tres barris del districte tenen un nivell d’incidència menor que la mitja de Barcelona (705 per 100.000): Vallbona (356), Torre Barò (646) i Can Peguera (701).

Tota la resta tenim nivells superiors.

Tres barris -per ordre, Guineueta, Roquetes i Verdum- superen els 1.000 casos per 100.000 (o sigui 1%), uns altres cinc els 900 (Canyelles, Trinitat Nova, Porta, Prosperitat i Turó de la Peira), i dos els 800 (Vilapicina-Torre Llobeta i Ciutat Meridiana).

Dels deu barris de la ciutat amb major incidència de l’epidèmia sense tenir en compte l’efecte residències, quatre són de Nou Barris (Guineueta quart, Roquetes cinquè, Verdum sisè i Prosperitat desé), un de Sant Andreu (Trinitat Vella, un barri també molt lligat a Nou Barris), quatre d’Horta-Guinardó (Montbau, Vall d’Hebron, Guinardó i Baix Guinardó), possiblement molt relacionats amb el fet de trobar-se prop dels grans hospitals de la Vall d’Hebron i Sant Pau i on hi viu molt personal sanitari. El líder, però, és la Marina del Prat Vermell, un barri molt petit que va tenir un focus important i que en termes relatius ha estat el més afectat.

En conjunt les dades mostren un ritme lent d’expansió, però deixen bastants incògnites.

Categories
Comunicats

Atenció sanitària a les residències de gent gran. Una proposta de futur

Cal insistir en què la pandèmia COVID-19 ha posat de manifest que l’atenció sanitària a les persones que viuen en els centres residencials era i és molt deficient (manca de referents i de continuïtat assistencial, polimedicació amb escàs control, ús excessiu de psicofàrmacs, trasllats innecessaris a serveis d’urgències hospitalaris…).

S’ha vulnerat el dret ciutadà d’accés a la cartera comú mínima de serveis sanitaris d’atenció primària del Sistema Nacional de Salut, recollit en una llei bàsica, entre els quals hi ha el dret a tenir i triar uns professionals (metgessa i infermera) de referència de l’atenció primària pública. Els responsables de Salut, els directes i els subsidiaris, han incomplert les competències i funcions relacionades amb la qualitat i seguretat dels pacients i amb l’equitat d’accés als serveis sanitaris, socials i de salut pública de les persones institucionalitzades.

Arran de l’elevat impacte en malaltia i en mortalitat que ha suposat el coronavirus, s’ha requerit el traspàs de la gestió sanitària al Departament de Salut, que ha permès fer arribar l’atenció sanitària a les persones residents, tot i que de manera tardana.

La intervenció de les metgesses i les infermeres dels centres d’atenció primària ha permès millorar la resposta sanitària a l’epidèmia, però ha suposat una nova càrrega de treball per a uns equips que ja anaven sobrecarregats de feina i escassos de professionals i de recursos.

Ara cal pensar en com es resol l’atenció sanitària en aquests centres dins del marc del sistema públic de salut, abandonant el model que ha actuat fins ara, de manera majoritària, basat en la concertació amb entitats privades i del tercer sector, que ha demostrat abastament les seves insuficiències i negligències.

En aquest sentit demanem:

– Que l’atenció sanitària als centres residencials de la gent gran i dependent passi definitivament a dependre del Departament de Salut.

– Que totes les persones que viuen en un centre residencial recuperin el seu dret com a ciutadanes i ciutadans a tenir unes professionals de referència de l’atenció primària del sistema públic de salut.

– Que els equips d’atenció primària (EAP) siguin els responsables de l’atenció sanitària a les persones residents. Que l’atenció continuada i urgent estigui també a càrrec dels serveis d’atenció primària.

– Que siguin les professionals d’infermeria les qui portin el pes de l’atenció perquè tenen capacitat i experiència per proporcionar les cures amb qualitat i liderar el treball en els centres residencials.

– Que el traspàs d’aquestes responsabilitats als EAP vagi acompanyat dels recursos econòmics, de personal i tècnics suficients per cobrir totes les necessitats, incloses les pal·liatives i psico-socials.

– Fer una planificació acurada de serveis i de recursos en funció dels centres existents a cada territori i àrea bàsica de salut.

– Que es garanteixin ara durant la pandèmia, els recursos necessaris per desenvolupar les noves tasques encomanades a AP.

– Que es proporcioni informació periòdica en els Consells de Salut territorials sobre la situació sanitària en els centres residencials per part dels EAP amb transparència i rendiment de comptes, al servei de la seguretat i la dignitat de les persones.

– Que es garanteixi la informació necessària a les famílies de les persones residents i la seva participació en la presa de decisions referents a les mesures assistencials que s’adopten.

Finalment, volem alertar sobre qualsevol temptació de crear equips específics fora dels EAP. Convé acabar amb l’actual fragmentació i diversitat d’equips assistencials, i traspassar els recursos que s’hi dediquen actualment als proveïdors d’atenció primària de cada zona, i incrementant-los quan faci falta.

Dirigim aquestes demandes als responsables dels Departaments de Salut, del Departament de Treball i Afers Socials i de l’ICS i els demanen una reunió per parlar i aprofundir en els temes exposats.

Signen aquest document: Coordinadora de la Marea Blanca de Catalunya, Federació d’Associacions de Veïns i Veïnes de Barcelona, Coordinadora de Residencias 5 +1, Fòrum Català d’Atenció Primària, Plataforma per la Defensa de la Sanitat Pública del Baix Vallès, Rebel·lió Atenció Primària, Xarxa de Dones per la Salut, Marea Blanca de Ponent i Pirineus, Grup Salut de la Regió Girona, Coordinadora SAP Muntanya, Coordinadora d’AVV i Entitats de Nou Barris, Santako Diu Prou, Federación de AAVV de Santa Coloma, Coordinadora de Grups de Dones (Santa Coloma Gramanet), SOS Gent Gran (Santa Coloma Gramanet), Sicom Solidaritat i comunicació, Plataforma d’Atenció Domiciliària de Catalunya, CONFAVC, Que No Pase Más, Dignitat Dependència, Plataforma en defensa de la Salut i la Sanitat Pública, el Prat de Llobregat, Jo Sí Sanitat Universal, Grup de Salut de Gràcia, Associació Veïnal Vila de Gràcia, Associació per a l’Acompanyament al Final de la Vida HospiceCat, Pactes de Silenci

Categories
Comunicats

Actualització de les dades de la pandèmia a Prosperitat (14 de maig de 2020)

Les dades de l’Agència de Salut Pública de Barcelona ens indiquen que seguim en un ritme molt baix d’increment de casos. En tota la setmana s’han detectat 6 casos més al barri, poc més de la meitat que la setmana anterior.

Encara que tot apunta que anem cap al final d’aquesta primera onada, les autoritats sanitàries alerten de possibles rebrots. El primer gran estudi epidemiològic indica que el total d’afectats és molt baix respecte a la població total (un 5%), cosa que vol dir que una gran part de la població està potencialment exposada a infectar-se.

A mesura que el desconfinament avanci, augmenten els contactes personals i la possibilitat de nous contagis. I queda també la incògnita de si a la tardor, amb temperatures a la baixa, es pot donar una segona onada. Davant de tots els dubtes per resoldre, ens ha de guiar el principi de precaució i hem de seguir les recomanacions sanitàries.

Afectats al barri

El nombre total d’afectats al barri és de 290 persones, 6 més que la setmana passada. Un 2,1% més, la meitat de creixement que la setmana anterior. Del total d’infectats, 37 són residents o treballadores a residències de gent gran.

Només 3 dels nous casos són persones majors de 64 anys, i d’ells només una de més de 75. Dels 6 nous casos 3 són persones d’edat mitjana, una persona jove i una entre 64 i 75. 3 homes i 3 dones.

Sembla clar que el contagi és més probable amb persones que per feina o altres causes tenen un nivell més alt de contactes personals. En tot cas, l’edat és el factor més determinant. El percentatge de casos per cada 100.000 persones es més de 8 cops més gran en el cas dels majors de 74 anys que en els joves. No hi ha cap cas d’afectació en nens i nenes.

Quadre 1. Afectats a Prosperitat per grups d’edat i sexe

Grups d’edatAfectatsHomesDonesPer 100.000
0-140000
15-3428919482
35-641134568997
65-743918201.269
74+11061493.994
Total2901331561.046

La situació a Nou Barris

Aquesta millora és palpable al conjunt de Nou Barris i de la ciutat. De fet, el ritme de frenada és més gran a Nou Barris que a la resta: Mentre que el total de casos registrats a Nou Barris augmenta un 2%, al conjunt de la ciutat ho fa un 3,3%. No és una evolució regular, ni al mateix districte ni a la ciutat. Dels barris del districte només dos -Ciutat Meridiana i Turó de la Peira- han tingut un creixement de casos superior a la mitjana de Barcelona, però com que es tracta d’un nombre de casos reduït, caldrà veure si és un fet aïllat o el manteniment d’una tendència preocupant.

Quadre 2. Nombre de casos registrats a Nou Barris

Barris7 de maig14 de maigDiferència
Vilapicina-Torre Llobeta3043062
Porta2912998
Turó de la Peira1381457
Can Peguera17170
Guineueta1821864
Canyelles77770
Roquetes1801811
Verdum1281324
Prosperitat2842906
Trinitat Nova93941
Torre Baró18180
Ciutat Meridiana88924
Vallbona40400
Nou Barris1.8401.87737
Barcelona14.04614.520474
% Nou Barris/Barcelona13,09%12,92

En quatre barris -Vallbona, Torre Baró, Canyelles i Can Peguera- no s’ha produït cap nova infecció. Els altres dos barris a part del Turó de la Peira que presenten xifres de més de 5 nous casos -Porta i Prosperitat- són els que tenen més població del districte i el seu creixement -2,7% i 2,1% respectivament- es troba clarament per sota del conjunt de la ciutat.

S’ha acabat, a més, l’aparició d’infeccions a les residències. Sembla que finalment la intervenció ha permès frenar aquest drama que ha afectat a diverses instal·lacions del districte.

Si del nombre total passem a la incidència per cada 100.000 habitants encara resulta més evident la frenada dels nous casos.

Quadre 3. Afectats per 100.000 habitants

Barris7 de maig14 de maigDiferència
Vilapicina-Torre Llobeta1.1651.1727
Porta1.0641.09328
Turó de la Peira84989243
Can Peguera7457450
Guineueta1.1761.20125
Canyelles1.1181.1180
Roquetes1.0921.0986
Verdum1.0001.03232
Prosperitat1.0461.06822
Trinitat Nova1.2121.22513
Torre Baró6126120
Ciutat Meridiana79182736
Vallbona2.8452.8450
Nou Barris


Barcelona83986728

Podem veure que en tots els casos el ritme de creixement es reduït i només els dos barris esmentats anteriorment -Turó de la Peira i Ciutat Meridiana-, superen el creixement del conjunt de la ciutat. En anteriors informes ja hem comentat que cal tenir en compte que degut a la forta incidència de l’epidèmia a les residències, uns barris resulten més afectats que altres. Si no tenim en compte aquesta qüestió i comparem per igual tots els barris, trobem una forma més adequada de comparar els territoris.

Només dos barris del districte tenen en aquest cas un nivell d’incidència menor que la mitjana de Barcelona (691 per 100.000): Vallbona (356) i Torre Barò (612). Tota la resta tenim nivells superiors, cosa que obliga a preguntar-se quin paper han tingut les desigualtats de renda i condicions de vida sobre el desenvolupament del virus.

Tres barris -per ordre, Guineueta, Roquetes i Verdum- superen els 1.000 casos per 100.000 (o sigui 1%), quatre els 900 (Canyelles, Trinitat Nova, Porta i Prosperitat), dos els 800 (Vilapicina-Torre Llobeta i Turó de la Peira) i altres dos els 700 (Ciutat Meridiana i Can Peguera).

A veure si la propera setmana les dades són encara millors.

Categories
Comunicats

Actualització de dades de la pandèmia a Prosperitat (7 de maig de 2020)

Aquest informe basat en les dades que proporciona diàriament l’Agència de Salut Pública de Barcelona és la continuació del que vam publicat el passat 30 d’abril.

Seguim en un ritme molt baix d’increment de casos. En tota la setmana s’han detectat 11 casos més, un menys que la setmana anterior. Això ens indica que si bé hem entrat en una fase de fre de la pandèmia, aquesta no s’ha acabat. Segueix un degoteig de persones infectades que justifica la necessitat d’estar alerta i que no passem a la fase 1.

Afectats al barri

El nombre total d’afectats al barri és de 284 persones, 11 més que la setmana passada. Un 4% més, un ritme decreixent. Del total d’infectats, 37 són residents o treballadores de residències de gent gran. Malgrat que en conjunt hem entrat en una fase de moderació de la pandèmia, les properes setmanes seran clau per veure què passa a partir de l’increment de les sortides al carrer i per tant dels contagis potencials.

La majoria de casos nous han estat, com la setmana anterior, de persones de menys de 65 anys (8/11), o sigui, entre persones que fan més vida social, bé per anar a treballar o perquè han sortit més al carrer per fer compres. Dels tres nous casos, dos són persones majors de 64 anys, i només una de més de 75.

Quadre 1. Afectats a Prosperitat per grups d’edat i sexe

Grups d’edatAfectatsHomesDonesPer 100.000
0-140000
15-3427819465
35-641094465962
65-743818201.330
74+11061492.915
Total2841311531.046

Un anàlisi per sexe i grups d’edat mostra que es mantenen les mateixes tendències que en dies anteriors. Hi ha més dones que homes infectades. Les dones dominen a tots els grups d’edat excepte en els majors de 74 anys, on són els homes els més afectats. Segurament la feina, el tipus de feina, explica aquesta situació, si bé hi poden incidir altres factors. En tot cas, l’edat es el factor més determinant. El percentatge de casos per cada 100.000 persones és gairebé 7 cops més gran en el cas dels majors de 74 anys respecte dels joves. No hi ha cap cas d’afectació en nens i nenes.

La situació a Nou Barris

A la resta de barris del districte l’evolució ha estat força semblant, amb petits matisos. En general el ritme de creixement s’està frenant i és clarament inferior a la mitjana de Barcelona. Sembla com si la infecció s’anés traslladant des de Nou Barris i Horta-Guinardó (els dos districtes més castigats) cap a l’Eixample i altres barris (les Corts, Sants, etc.). Un element molt important és que, sobretot a l’Eixample, encara s’estan entrant a la base de dades moltes residències, on els percentatges d’afectats són importants.

Quadre 2. Nombre de casos registrats a Nou Barris

Barris30 d’abril7 de maigDiferència
Vilapicina-Torre Llobeta28930415
Porta28029111
Turó de la Peira12813810
Can Peguera17170
Guineueta17118211
Canyelles76771
Roquetes1781802
Verdum1241284
Prosperitat27328411
Trinitat Nova90933
Torre Baró17181
Ciutat Meridiana84884
Vallbona34406
Nou Barris1.7611.84079
Barcelona12.86714.04611,79
% Nou Barris/Barcelona13,68%13,09%

El creixement de casos a tots els barris del districte és clarament inferior al del conjunt de la ciutat, on en una setmana el nombre d’afectats ha crescut un 9,16%. A Nou Barris els majors creixements es donen a barris que estaven al nivell baix d’afectacions, com Turó de la Peira (7,8%) o Torre Baró (5,8%). Prosperitat està en una posició mitjana, amb un creixement del 4%. L’única excepció en aquesta tendència està a Vallbona, que ha experimentat un increment del 17,6% (quasi el doble que Barcelona). S’ha de tenir en compte, però, que es tracta d’un barri amb poca població i on gairebé la totalitat d’afectats (també aquesta setmana) estan a la residència del barri. En conjunt, Nou Barris té un pes decreixent en el conjunt de la ciutat.

Quant a les residències, excepte el cas ja comentat de Vallbona, la resta de barris que tenen aquests equipaments no han experiment quasi bé cap de nou, cosa que mostra que si la intervenció s’hagués fet abans potser la incidència hauria estat menor.

Si del nombre total passem a la incidència per cada 100.000 habitants, encara resulta més evident la frenada dels nous casos.

Quadre 3. Afectats per 100.000 habitants

Barris30 d’abril7 de maigDiferència
Vilapicina-Torre Llobeta1.0651.165100
Porta9691.06495
Turó de la Peira744849105
Can Peguera65874587
Guineueta1.0591.176117
Canyelles1.0741.11844
Roquetes1.0071.09285
Verdum9381.00062
Prosperitat9621.04676
Trinitat Nova1.1071.212105
Torre Baró476612136
Ciutat Meridiana71979172
Vallbona2.1342.845711
Nou Barris


Barcelona701839228

Nomès el cas de Vallbona trenca la norma per la raó ja explicada. L’ordre d’afectació dels barris continua pràcticament igual. Prosperitat ocupa la vuitena posició de nivell d’afectació. Cal però matisar la situació, ja que aquest és el percentatge total que inclou les persones infectades en residències. Com que no tots els barris en tenen, val la pena veure què passa sense tenir en compte aquestes afectacions.

En aquest cas, Guineueta passa a ser el barri més afectat (1.105 casos per 100.000), seguit de molt a prop per Roquetes (1.092). Prosperitat es situa en sisena posició, amb el mateix nivell que Porta (910 afectats), un 35% més que el nivell mitjà de Barcelona. En canvi, Vallbona és el barri on fora de la residència el nivell d’afectats és menor (356).

Aquesta setmana la web inclou una nova avaluació. Com que la pandèmia ha afectat de forma molt desigual segons l’edat, potser que un barri tingui una major o menor incidència segons l’estructura d’edat de la seva població. La nova estimació calcula la incidència tenint en compte aquestes diferències d’edat. Quan es fa aquest càlcul, la situació del barri millora. En aquest cas seriem el segon barri amb menys afectació després de Vallbona. O sigui, que una part de la incidència té que veure amb què el barri és més envellit que altres i que té residències. Això no canvia el problema, però ajuda a entendre’l.

Categories
Comunicats

Petició al Ple del districte de Nou Barris

Les dades que subministra diàriament l’Agència de Salut Pública de Barcelona mostren que diversos barris del districte estan entre els més castigats de la ciutat per la pandèmia. Aquest fet luctuós és només una part del drama.

A les xarxes de suport on participem moltes entitats del districte anem observant que a més de la crisi sanitària hi ha una crisi social que afecta de forma molt severa una part del veïnat.

Per tot això, des de la Coordinadora d’Associacions de Veïns i Entitats de Nou Barris volem plantejar:

  • La necessitat de reobrir tots els centres de serveis socials dels barris de forma urgent per facilitar l’accés a la gent afectada per la situació de confinament, molta de la qual abans no era usuària dels serveis.
  • La necessitat d’elaborar un pla social de represa al nostre districte, ja molt colpejat per la crisi del 2008-2010. Un pla que contempli aspectes de polítiques socials, laborals, sanitàries, de suport a la gent gran i persones dependents i educació. Un pla que ha d’adoptar mesures de xoc per evitar que el desastre sanitari esdevingui tragèdia social.

Demanem d’aquest Ple un posicionament en aquest sentit.

Coordinadora d’Associacions de Veïns i Entitats de Nou Barris

Categories
Comunicats

Actualització de dades de la pandèmia a Prosperitat (30 d’abril de 2020)

Com sabeu, aquest informe està elaborat a partir de les dades que subministra diàriament l’Agència de Salut Pública de Barcelona. En conjunt, podem veure que la darrera setmana el ritme de nous casos s’ha frenat de forma notable.

La web presenta una novetat, ja que separa les dades entre veïns i veïnes en general i persones que viuen i treballen a residències de gent gran, cosa que permet tenir una perspectiva del que ha passat en aquests centres. En el cas de Prosperitat, hi ha hagut 37 persones infectades a residències, un 13,5% de tots els casos.

Afectats al barri

En total es comptabilitzen a Prosperitat un total de 273 casos, 12 més en una setmana (un 4,5%), fet que fa pensar que, almenys de moment, l’expansió de la pandèmia s’està frenant. Molt diferent que la setmana anterior, on l’increment havia estat d’un 25%, malgrat que en bona part era degut a la suma de les dades de les residències. Per això caldrà estar pendents del que passi els propers dies quan sortim més al carrer. I donat el ritme que genera el virus, fins d’aquí a dues setmanes no podrem saber com està evolucionant realment.

Quadre 1. Afectats a Prosperitat per grups d’edat i sexe

Grups EdatAfectatsHomesDonesPer 100.000
0-140000
15-3424717413
35-641044262847
65-743617191.260
74+10960492.889
Total2731261471.013

Les dades canvien poc d’una setmana a l’altra. L’edat és un factor clar de risc. Les dones presenten taxes d’infecció més altes, excepte en el grup dels més grans. De les 37 persones afectades a residències, 11 són homes i 26 són dones, excepte un cas, tots més grans de 75 anys.

Un dels canvis a tenir en compte és que dels 12 casos d’aquesta setmana 9 són de persones menors de 64 anys i només 3 de més grans. D’aquest 9, 8 són dones. És possible que el retorn a la feina expliqui aquesta situació, i el fet que moltes dones tenen llocs de treball on el contagi és més fàcil. És una dada que haurem de seguir.

Veiem quina és l’afectació als diferents barris del districte i la seva comparativa amb el conjunt de Barcelona.

En primer lloc, podem veure el total de casos certificats. És obvi que aquesta estadística no té en compte les persones que han passat la malaltia sense efectuar test ni els que la poden haver passat de forma asimptomàtica. És només el número de casos certificats.

Quadre 2. Número de casos registrats a Nou Barris

Barri23 d’abril30 d’abrilDiferència
Vilapicina-Torre Llobeta27828911
Porta26528015
Turó de la Peira1211287
Can Peguera15172
Guineueta1641717
Canyelles74762
Roquetes16617812
Verdum1201244
Prosperitat26127312
Trinitat Nova85905
Torre Baró14173
Ciutat Meridiana80844
Vallbona30344
Nou Barris1.6731.761
Barcelona11.73912.867
% Nou Barris/Barcelona14,25%13,68%

El creixement ha estat moderat a tots els barris del districte. De fet, més moderat que en el conjunt de la ciutat. Mentre la setmana passada les persones infectades del districte eren el 14,25% de tots els afectats a la ciutat, ara només representen un 13,6%, fet que indica que el ritme de creixement ha estat superior en altres districtes. És possible que això sigui degut a què aquesta setmana s’ha continuat fent revisions a residències i s’estigui trobant el que a Nou Barris ja es va veure la setmana passada.

En números absoluts, Prosperitat és un dels barris amb més casos nous, però la xifra s’ha de relativitzar. Si en lloc de números absoluts tenim en compte el percentatge d’increment, el 4,6% de Prosperitat és un dels més baixos del districte, només superat pel 2,9% de Canyelles, el 3,3% de Verdum i el 3,9% de Vilapicina-Torre Llobeta.

Amb les dades podem també calcular el número de persones afectades en residències, que inclou tant persones grans que viuen en residències com treballadores de residències residents al barri. Aquest impacte es concentra lògicament en els barris on hi residències de gent gran. Vilapicina-Torrellobeta encapçala aquest luctuós rànquing amb 76 persones afectades (la residència Ballesol de Fabra i Puig ha estat l’espai més afectat de tot Nou Barris). Segueixen Porta amb 42, Prosperitat amb 37, Trinitat Nova amb 32, Vallbona amb 30 (gairebé el 90% de casos d’aquest barri), Guineueta amb 11 i Canyelles amb 7.

Per entendre millor quina és la incidència als diferents barris podem calcular la taxa d’afectats per cada 100.000 habitants.

Quadre 3. Afectats per 100.000 habitants

Barri23 d’abril30 d’abrilDiferènciaSense Residència
Vilapicina Torre Llobeta1.0651.10742816
Porta9691.02354850
Turó de la Peira74478743787
Can Peguera65874587745
Guineueta1.0591.105461.033
Canyelles1.0741.10430915
Roquetes1.0071.080731.080
Verdum93896931969
Prosperitat9621.00644869
Trinitat Nova1.1071.17366886
Torre Baró476578102578
Ciutat Meridiana71975536755
Vallbona2.1342.418284284
Barcelona701802101768

El perfil general d’aquesta setmana segueix el mateix patró que l’anterior. Prosperitat ocupa la vuitena plaça quant a nivell global d’afectacions entre els barris del districte. Aquest quadre permet veure que l’increment d’incidència ha estat inferior al del conjunt de la ciutat en gairebé tots els barris del districte, amb l’excepció de Torre Baró i Vallbona. Un fet no massa significatiu perquè són barris que han tingut molts pocs casos nous (3 i 4 respectivament) però que en ser barris amb poca població, tenen molta incidència sobre el percentatge de creixement.

A la darrera columna afegim el percentatge de casos sense tenir en compte les residències. Per comparar la incidència local de la pandèmia entre barris segurament és una mesura millor, ja que no hi ha residències a tots els barris i per tant s’han de considerar un espai en ell mateix.

Quan tenim en compte aquestes dades es produeixen alguns canvis significatius. El més espectacular és el cas de Vallbona, que passa de ser el barri més afectat del districte al que ha tingut una incidència menor, a causa que quasi tota la infecció s’ha produït a la residència del barri. En el cas de Prosperitat, quan es descompta l’efecte residències, passa a ser el sisè barri amb més afectacions.

Si comparem aquesta última dada amb la del conjunt de la ciutat, podem detectar diferents nivells d’incidència. Tres barris -Roquetes (40,6%), Guineueta (34,5%) i Verdum (26,1%)- han tingut nivells molt alts d’incidència respecte a la mitjana de la ciutat.

Quatre més estan per sobre del 10% :Canyelles (19,1%), Trinitat Nova (15,3%) Prosperitat (13,4%) i Porta (10,6%). Un parell -Vilapicina i Torre Llobeta (6,2%) i Turó de la Peira (2,4%) lleugerament per sota i la resta inferiors a la mitjana, molt substancialment en els casos de Torre Baró i Vallbona.

Categories
Comunicats

Com funciona la xarxa solidària a Prosperitat

Quan va esclatar la crisi sanitària es van tancar de cop els espais de trobada. La vida al carrer, aturada. Els ‘festejos’, anul·lats o posposats. Els projectes en marxa, confinats. Malament per a un barri “social” com el nostre.

Molt pitjor per a una part del veïnat per a la qual la malaltia, l’aïllament o la falta de recursos provoquen un patiment terrible, en molts casos sobrevingut a problemes que ja existien.

Ho tenim clar: Mentre no assolim majors nivells d’equitat social, hem d’exigir a les administracions públiques que compleixin amb les seves responsabilitats i mobilitzin els recursos cap a la població més fràgil. En aquesta crisi i la que vindrà, l’econòmica.

Això no és incompatible amb que nosaltres com a veïnes i veïns i des de les nostres organitzacions socials continuem actius, exigint serveis públics potents, posant en marxa la solidaritat veïnal i mantenint vius els projectes comunitaris. Com tantes altres comunitats d’arreu, malgrat les limitacions òbvies i com pot, “la Prospe” està responent com a barri.

Des de Promosalut Prospe, on els CAP i farmàcies estan en primera línia i tot l’equip estem per ajudar-los en l’excel·lent atenció sanitària que estan oferint al barri. Des de la xarxa de suport de Prospe, a través d’un grup de whatsapp que compta amb unes 90 persones mobilitzades i disposades a ajudar. A la vegada, moltes veïnes s’han posat en contacte amb l’AV per si calia donar un cop de mà. Des de la parròquia o la mesquita del carrer Japó s’està gestionant la recollida i repartiment d’aliments a persones que ho necessiten. Com la collita de l’hort Ecovincles continua abastint el banc d’aliments de Porta. També estem en contacte amb les moltes xarxes de suport que funcionen a tot Nou Barris,detecten problemes i organitzen la solidaritat.

Tothom està mobilitzat perquè cap persona no es quedi sola i es puguin atendre necessitats on no arriben el serveis socials (portar la compra o medicaments, trucar a persones que es troben soles).

Els equipaments públics com el Casal de Barri, Casal de Joves, Poliesportiu Valldaura i els centres educatius estan reinventant activitats, intentant no perdre el contacte amb els usuaris i pensant ja com serà tot quan es pugui tornar a obrir. Els grups que es curren les festes del barri, com la comissió de Festa Major, li estan donant voltes al quan i com recuperarem això que és tan important per a la Prospe.

El barri és tot un mosaic i juntes formem el nostre particular “antivirus” en temps del coronavirus.

Per consultar informacions i iniciatives que ens puguin ser útils en aquesta crisi sanitària, al blog https://antivirusprospe.prosperitat.org/

Per rebre notícies de la situació al barri, pel canal de telegram https://t.me/AntivirusProspe

Per formar part del grup de whatsapp de la xarxa de suport, https://chat.whatsapp.com/I1UnvviNOs18Pn1Vi2dl5L

No deixem sols els veïns i veïnes amb dificultats. Connectem-nos: avprospe@prosperitat.org

En definitiva, res no s’atura. Les entitats estem organitzades. Mentre duri el confinament, ho continuarem explicant des d’aquest blog.

Salut i comunitat, ara més que mai!

Categories
Comunicats

Les residències i el coronavirus, crònica d’un desastre anunciat

Com ja s’explicava en un article publicat a Carrer el 2 de maig de 2019, a Barcelona hi ha al voltant de 13.000 persones que viuen en residències assistides. Del total de 245 centres , 23 són de titularitat pública, 4 de l’Ajuntament i 19 de la Generalitat, i tots estan gestionats per empreses privades amb afany de lucre, lucre que obtenen pagant sous de misèria a les seves treballadores, amb plantilles minses i per tant sense proporcionar el benestar que necessitarien els seus residents. A això hem d’afegir la nul·la vigilància per part de l’Administració en el compliment de les condicions presentades en el contracte d’adjudicació.

Per parlar de la situació en què es trobaven aquestes residències des de la Favb vàrem sol·licitar una entrevista amb la llavors consellera, Dolors Bassa, i posteriorment amb Chakir El Homrani, ambdues sense resposta.

Pel que fa a la vigilància de la salut de les persones que viuen en residències, a Barcelona tenim la singularitat que la prestació de serveis de salut de la població que depèn del CatSalut i del Consorci de Salut de Barcelona va ser contractada a l’empresa privada Mutuam al 2009, sense cap transparència sobre el detall de l’activitat contractada i la seva avaluació, i traient la competència i el pressupost corresponent a la majoria de Centres d’Atenció Primària.

Per aquest motiu les persones que viuen a les residències assistides veuen vulnerats els seus drets de ciutadania ja que queden excloses de part de la cartera de serveis sanitaris i programes de salut en general, sense oblidar altres drets com el de participació, que haurien de mantenir independentment del lloc on visquin. La realitat és que les persones que passen a viure en residències es tornen invisibles en general i sobretot, i més greu, per a les Administracions, que tenen el deure i la responsabilitat de l’ordenació, supervisió i avaluació de la provisió de serveis tant sanitaris com socials.

Des de 2017, juntament amb familiars d’algunes residències hem estat reclamant al Consorci Sanitari de Barcelona (CSB), que l’assistència sanitària a les residències es dugui a terme pels Centres d’Atenció Primària que corresponguin al territori, es rescindeixi el contracte a Mutuam i que el pressupost es passi a Primària. Aquesta possibilitat va ser negada diverses vegades, l’última el 10 de desembre 2019, on en una reunió conjunta amb el gerent i la directora d’Atenció al Ciutadà i Participació del mateix CSB, en la qual ens van dir que ells no podien entrar a les residències perquè les persones residents estaven “institucionalitzades”.

El que ha succeït en la pandèmia COVID-19, de postergar l’atenció a les persones grans que viuen en residències tot i saber que eren persones d’alt risc per l’edat, les condicions de convivència i dependència dels familiars per manca de personal, demostra la total incompetència i indolència de les persones que comanden el nostre sistema de salut i d’atenció a les persones vulnerables.

A Barcelona aquesta desgràcia tan gran es podria haver minimitzat si en els tres anys que portem reivindicant davant del Consorci Sanitari de Barcelona el compliment dels seus deures com a responsables de salut de les persones que viuen a la ciutat, s’hagessin fet efectius.

Al marge de les responsabilitats que hauran de ser depurades, exigim en l’àmbit de les residències assistides de la gent gran (RAS) que:

– Es respectin tots els drets de les persones que tenen el seu domicili a una residència. Concretament la garantia a l’equitat en la cobertura i accessibilitat als serveis sanitaris i socials, com la resta de la població. I molt especialment pel que fa referència a la cartera de serveis de l’Atenció Primària de Salut.

– El compliment de totes les lleis i normatives que vetllen per la salut pública.

– L’avaluació continua, la intervenció i participació social i la transparència pública.

– Responsabilitats sobre els polítics i gestors de l’administració competent que no han vetllat pel compliment de les lleis.

– Responsabilitats sobre les direccions de les residències per no haver denunciat oportunament qualsevol tipus d’incompliment per part de l’administració responsable que impossibilités complir amb l’encàrrec de vetllar per les cures amb dignitat de les persones que hi viuen.

Comissió de Salut de la Federació d’Associacions de Veïns i Veïnes de Barcelona

Categories
Comunicats

Actualització de dades de la pandèmia a la Prosperitat

23 d’abril de 2020

Aquest petit informe està elaborat a partir de les dades que subministra diàriament l’Agencia de Salut Pública de Barcelona. És una d’aquelles institucions que fan molt bon treball i mostren què ha de ser un servei públic. És una continuació de l’informe que vàrem publicar a partir del treball de Promosalut amb dades del 15 d’abril.

En aquests vuit darrers dies s’observa l’alentiment de la pandèmia amb algun sobresalt que val la pena comentar. De fet, en l’informe del dia 23 és el primer cop que no s’ha detectat cap cas nou al barri, cosa que no vol dir que puguem pensar que la pandèmia s’ha acabat. Com alerten els especialistes, els rebrots són possibles i caldrà estar alerta.

El fet que més ha afectat a la detecció de nous casos ha estat que a finals de la setmana passada la Generalitat finalment va començar a fer proves a les residències de gent gran, on es va detectar una infecció massiva. Mirant les dades dels diferents barris això resulta evident.

També a Prosperitat, on les revisions a la Residència Molí i la Residència Palamós van significar un fort increment de casos (es pot veure perquè l’ASPB dona dades de micro-zones del barri i les que corresponen a aquestes dues residències van tenir un salt molt fort d’incidència). Sembla per tant que una bona part de l’increment d’afectats els darrers dies és perquè hi ha un treball de detecció que anteriorment no s’havia fet.

Afectats al barri

A dia d’avui s’han detectat 261 casos a Prosperitat. Un increment de gairebé un 25% més que fa vuit dies, però cal tenir en compte el que hem comentat abans. De fet, l’increment fort es va produir a finals de la setmana passada, quan es van revisar les residències. Els tres últims dies el nombre d’afectats que han donat positiu només s’ha incrementat en 9 casos.

És interessant veure com la pandèmia afecta de forma desigual segons edat i sexe.

Quadre 1. Afectats a Prosperitat per grups d’edat i sexe

Grups d’edatAfectatsHomesDonesPer 100.000
0-140000
15-3422715344
35-64974156847
65-743517181.196
74+10759482.783
Total261124137962

L’edat és el factor que més incideix en l’afectació. És possible que la gent més jove es contagii, però que no manifesti els mateixos símptomes i severitat que la gent de més edat.

És també notable que les dones tenen nivells de contagi més elevats que els homes, especialment entre persones adultes en edat laboral. És possible que tingui a veure amb la major participació femenina en activitats laborals amb més probabilitat de contagi (sanitat, assistència a gent gran, etc.), però amb les dades que tenim només és una suposició.

Prosperitat i Nou Barris

Podem veure quina és l’afectació als diferents barris del districte i la seva comparativa amb el conjunt de Barcelona.

En primer lloc podem veure el total de casos certificats. És obvi que aquesta estadística no té en compte les persones que han passat la malaltia sense efectuar-los test ni els que la poden haver passat de forma asimptomàtica. És només el nombre de casos certificats.

Quadre 2. Nombre de casos registrats a Nou Barris


15-IV23-IVDiferència
Vilapicina – Torre Llobeta19027888
Porta20726558
Turó de la Peira10512116
Can Peguera11154
Guineueta15016414
Canyelles567418
Roquetes14416622
Verdum10812012
Prosperitat21026151
Trinitat Nova608525
Torre Baró11143
Ciutat Meridiana708010
Vallbona83022
Nou Barris1.3301.673343
Barcelona8.99011.7392.749
% Nou Barris/Barcelona14,80%14,25%

Prosperitat és el tercer barri amb més quantitat de casos registrats i també el tercer en més casos. Cal però tenir en compte que els barris tenen poblacions de grandària diversa. Prosperitat es el barri més poblat del districte i per tant és lògic que també tingui més afectats.

Cal també assenyalar que tots els barris que presenten un creixement important de casos són llocs on aquesta setmana s’han fet inspeccions a residències, on s’han detectat infeccions massives. La gent gran en residències ha patit vulnerabilitat i abandonament per part de la Generalitat, que és la responsable de la seva salut.

Quan comparem Nou Barris amb el conjunt de Barcelona, podem veure que el percentatge de casos que representa Nou Barris en el conjunt de la ciutat s’ha reduït una miqueta (del 14,8% al 14,25%). Encara estem en nivells superiors a la mitjana en molts barris, però la situació almenys no s’ha deteriorat.

Per entendre millor quina és la incidència als diferents barris podem calcular la taxa d’afectats per cada 100.000 habitants.

Quadre 3. Afectats per 100.000 habitants


15-IV23-IVDiferència
Vilapicina – Torre Llobeta7281.065337
Porta757969212
Turó de la Peira64674498
Can Peguera482658176
Guineueta9691.05990
Canyelles8131.074261
Roquetes8731.007134
Verdum84493894
Prosperitat774962188
Trinitat Nova7821.107325
Torre Baró374476102
Ciutat Meridiana62971990
Vallbona5692.1341.565
Nou Barris


Barcelona534701167

No podem donar les dades de Nou Barris perquè l’ASPB no dona el càlcul per districtes.

En aquest càlcul Prosperitat se situa com el setè barri més afectat del districte, molt a prop dels barris veïns de Porta (sisè) i Verdum (vuitè).

Podem veure que el creixement d’aquesta setmana és lleugerament superior al de la mitjana de Barcelona. Com ha passat a altres barris del districte i ja hem explicat, la inspecció de les residències ha tingut un efecte dramàtic i explica en bona mesura què ha passat en tots els barris que presenten increments alts de contagi.

El cas de Vallbona és especialment significatiu: un barri molt petit que tenia un índex de contagi moderat i que després de la inspecció se situa en un nivell relatiu molt elevat.

Algunes conclusions

De totes aquestes dades podem treure algunes conclusions provisionals.

Prosperitat, com molts altres barris del districte, presenta uns nivells d’infecció més elevats que el conjunt de la ciutat. És el fruit d’unes condicions socials i econòmiques que fa molt temps que denunciem.

La darrera setmana dona indicis d’una moderació de l’epidèmia, encara que de moment lenta.

La inspecció feta la darrera setmana a les residències de gent gran ha fet evident una situació dramàtica. Una situació que té uns responsables als quals cal demanar mesures pal·liatives i responsabilitats.

Albert Recio, AV Prosperitat